Blog

Po godzinach


Żeglarskie kanały na YouTube - pomysł na zimę

09.12.22, 12:00

Gdy z szarego zimowego nieba sączy się depresja, a najbliższy rejs zaplanowany dopiero za kilka miesięcy - lubię wieczorem odpalić YouTuba. Żeglarskiego YouTuba oczywiście. Oto moja subiektywna lista ciekawych kanałów.

 

Zima w Polsce, moim zdaniem, nie należy do najbardziej udanych pór roku. Pomijając te krótkie chwile wyjazdów w góry - gdzie zima jednak daje radę - pozostałe grudniowo-styczniowo-lutowe tygodnie wolałbym spędzać w miejscu o bardziej przyjaznym klimacie. W tym okresie tęsknota za morzem połączona z dużą dawką planowania kolejnych rejsów oraz nieodpartą potrzebą jakiegokolwiek kontaktu z żaglami prowadzi mnie czasem w najdalsze zakamarki YouTube. 

Wbrew pozorom w głębokich odmętach filmików ze śmiesznymi kotami, młodzieżowych YouTuberów nagrywających o niczym, poradników jak naprawić zmywarkę oraz tysięcy “10 sposobów na …” można znaleźć bardzo ciekawe kanały o żeglarstwie! Takie naprawdę ciekawe! 

Od poradników technicznych przez wykłady z astronawigacji po relacje z regat. Mnie jednak najbardziej wciągnęły kanały pokazujące życie ludzi, którzy odważyli się na przeprowadzkę na jacht i życie w podróży pod żaglami. 

Poniżej moja, prywatna, absolutnie subiektywna i ułożona w całkowicie uznaniowej kolejności lista kanałów z YouTube, które śledzę regularnie. Niektóre z zapartym tchem!

 
 

Sailing Crystal - Rejs Dookoła Świata

Para polskich żeglarzy - Ola i Michał - żeglująca od kilku lat na 15-to metrowym jachcie Crystal, którą bardziej swojsko zwą “Krysia”. Będący już od wielu lat w rejsie dookoła świata Michał poznał na Seszelach będącą w podróży lądowej Olę. I tak rozpoczęli wspólną przygodę, którą my możemy podglądać z naszej kanapy. Na kanale znajdziecie bardzo efektownie zmontowane filmy zarówno z tropikalnych Hawajów i Polinezji Francuskiej, jak i z zimnej Alaski. Na deser pozostają oceaniczne pasaże z jednej na drugą półkulę, tam i z powrotem. 

Autorzy filmów emanują niebywałą energią i pozytywnym nastawieniem do życia. Ostatnie relacje z archipelagu Aleutów na Alasce ogląda się z ogromną przyjemnością! Szczególnie, że „Krysia” dopływa do miejsc prawdziwie dziewiczych, których nie ogląda się na co dzień – nawet w National Geographic.

W sezonie 2023 Ola i Michał planują odwiedzić Meksyk i najdalsze zakątki Alaski - tuż pod samą Kamczatką. Warto ustawić sobie powiadomienia o nowych odcinkach i nie przegapić wesołego “Aloszka”! 

Co więcej! Gdy oglądanie relacji z Hawajów czy Meksyku Ci nie wystarcza - możesz śmiało dołączyć do załogi Crystal, na jednym z etapów rejsu. 

 
 
 

Erik Aanderaa - No bullshit just sailing

Zmieniamy klimat o 180 stopni. Erik - twardy 37-letni Norweg o wyglądzie rasowego Wikinga - żegluje po Północnym Atlantyku na swoim, o dziesięć lat starszym, jachcie Tessie - Contessa 35. Trzeba przyznać, że najnowszych filmów Erika nie powstydziłaby się żadna poważna stacja telewizyjna. Świetne ujęcia z drona, dynamiczne kadry z jachtu, który jest małym studiem nagraniowym, a przede wszystkim ciekawie i wciągająco opowiedziana historia zmagań z żywiołem, przeciwnościami losu i kłopotami zdrowotnymi żeglarza powoduje, że na każdy odcinek czekam z utęsknieniem. 

Norweg nie unika żeglowania w trudnych warunkach i ewidentnie, nawet z żeglowania w  sztormie, czerpie radość. Nie ma tu jednak nastawionej pod publikę głupiej brawury - choć osobiście znacznie częściej nosiłbym kamizelkę i szelki asekuracyjne, żeglując na 10 metrowym jachcie po wzburzonym morzu. 

Kieliszek wina, pół godziny spokoju i odcinek Erika z wyprawy na Grenlandię, to bardzo miła rozrywka po dniu za biurkiem w pracy.

 
 
 

Falkorem w Rejs

Kolejny kanał na YouTube, który lubiłem w wolnym czasie obejrzeć, to video relacje z rejsu Asi i Michała na niewielkim jachcie Falkor. Piszę w czasie przeszłym “lubiłem”, gdyż na początku roku 2022 autorzy postanowili niestety zamknąć kanał i nie publikują nowych odcinków. Wielka szkoda, bo okraszonych malowniczymi zdjęciami ciepłych opowieści Asi słuchało się - a właściwie oglądało - bardzo przyjemnie. 

Według mnie warto prześledzić przygody żeglarzy zaczynając od Portsmoouth, przez przejście Biskajów, okrążenie Portugalii i kilka odcinków z Morza Śródziemnego. W sumie 14 epizodów, które pokazują życie na bardzo małym jachcie. 

Nie wiem czy Asia i Michał nadal przemierzają morza i oceany na Falkorze. Jeśli tak to do roboty kochani! Czekamy na nowe odcinki. 

Jako że YouTube nie tylko bawi, ale i uczy - za radą Asi i Michała kupiłem na wszystkie jachty Kubryka osuszacz powietrza, który opisywali w jednym z odcinków. Nasze załogi do dziś twierdzą, że jest to "game changer" jeśli chodzi o komfort życia na bałtyckim jachcie. 

 
 
 

Super Yacht Captain

Kolejna diametralna zmiana klimatu. Z kilkunasto metrowych jachcików przesiadamy się na pokład 37 metrowego, luksusowego jachtu motorowego Sanlorenzo "AWOL". Tygodniowy czarter dla 10-ciu gości kosztował 135.000 EUR. Niezwykle charyzmatycznym kapitanem AWOLa był Tristan Mortlock - można już śmiało powiedzieć celebryta wśród zawodowych kapitanów mega jachtów. Przez kilkadziesiąt odcinków Tristan pokazywał życie załogi czarterowego super jachtu oraz wyzwania czekające na kapitana w bardzo ciasnych portach. Z ujęć wielu kamer i drona możemy obserwować majestatyczne, spokojne manewry dużego jachtu, mijającego przeszkody na przysłowiową “grubość lakieru”. Jeżeli zatem ciekawi Cię jak wygląda praca, życie i atmosfera na tego typu jednostce - zerknij do odcinków Super Kapitana z lat 2019 - 2021. Niestety niedawno AWOL został sprzedany, Tristan zmienił pracę i najnowsze odcinki nie są już tak ciekawe.

 
 
 

Sailing Project Atticus

Wracając do klimatu żeglujących i żyjących na jachcie rodzin chciałem wspomnieć o dwóch kanałach. Na początek rodzina - która właśnie się powiększa. Po sześciu sezonach, dziesiątkach ciekawych odcinków i przepłynięciu ze Stanów na Maltę - Desiree i Jordan spodziewają się dziecka. To pewnie wyhamuje ilość nowych materiałów na ich kanale - przynajmniej na jakiś czas. Choć jeśli tylko przypasuje Ci charakter tej sympatycznej pary - oglądania jest na całą zimę. Ich historia świetnie pokazuje, że jedyną barierą w realizacji marzeń jest własna odwaga. Oni zaryzykowali rezygnację z pracy, zakup 40-letniego jachtu za 5.000 dolarów i trzyletni jego remont. Po pewnym czasie 30-sto stopowy (!) Atticus okazał się zbyt mały i jako nowy pływający dom pojawił się Atticus II. Desiree i Jordan pokazują, że zwiedzanie świata z pokładu jachtu nie wymaga wypchanego gotówką portfela. Wymaga tylko odwagi i otwartej głowy.

 
 
 

Sailing Zatara

Można żyć we dwoje, na małym jachcie, z niewielkim budżetem. Można również na ogromnym katamaranie Privilege 585 z nieco większym zapasem gotówki. Zarówno przestrzeń na jachcie, jak i zapasy gotówki mogą okazać się niezbędne, gdy żeglująca rodzina składa się z rodziców i czwórki dorastających nastolatków… 

W 2016 roku, zmęczeni robieniem w korporacyjnej Ameryce kariery i pieniędzy Renee i Keith zabrali czwórkę swoich nastoletnich dzieci: Annę, Jacka, Finna i Kate i postanowili odmienić swoje życie. Kanał pokazuje codzienne życie rodziny. Mniej tu efektownych ujęć, zniewalających krajobrazów, dynamicznego montażu. Są to raczej kronikarskie zapiski z podróży spędzonej przez pierwsze lata na 50-stopowym jachcie, zmienionym później na 58-stopowy katamaran. Dorastające dzieci (które od niedawna mają swój osobny dział na kanale - co może zainteresować młodsze pokolenie), edukacja domowa, problemy techniczne, logistyczne, pogodowe, kulturowe… Jest o czym opowiadać i co oglądać. 

 
 
 

Jeszcze raz podkreślę, że wybór opisanych kanałów jest moją prywatną i w pełni subiektywną oceną. Jedni autorzy mają tysiąc subskrybentów i nagrywają hobbystycznie, inny to prawdziwi cyfrowi celebryci utrzymujący siebie i swoje podróże z opisywania swojego życia na jachcie. Wydaje się, że YouTube jest bezdennie głębokim zbiornikiem, w którym odpowiednio zarzuconą siecią da się wyłowić prawdziwe perełki, na które nie szkoda "zmarnować" nieco czasu. 

Jeśli znasz inny, ciekawy i wartościowy kanał żeglarski nie bądź sknerą i podziel się w komentarzu. :) 

 

Wojtek Czerwiński
08-12-2022

 

 

 
 

Podobne wpisy

Zobacz wszystkie »

"Pływając wśród śmieci." - czy to nas czeka?

Pogoń za wygodnym życiem sprawiła, że nie wyobrażamy sobie życia bez plastiku. Obecny jest on wszędzie. Plastikowe butelki, torby, opakowania na żywność. Statystyczny Polak produkuje prawie 300 kg śmieci rocznie z czego 100 kg to plastik.