Blog

Aktualności


Pierwszy kurs JSTM za nami!

28.03.21, 12:00

W sobotę 27 marca zakończyliśmy pierwsze w tym sezonie szkolenie na Jachtowego Sternika Morskiego. Była intensywna nauka, zmienna pogoda i świetne humory. Nawet Covid nie przeszkadzał.

 
 
 
 

Choć w Marinie Gdańsk pomosty były przyprószone delikatną warstwą śniegu, niezrażeni okolicznościami przyrody punktualnie o 16:00 w sobotę 20 marca rozpoczęliśmy pierwsze w sezonie 2021 szkolenie na Jachtowego Sternika Morskiego. Na pokładzie stawiła się czteroosobowa załoga - Paweł, Krzysztof, Marek i Marcin - na którą czekał nasz instruktor - nieoceniony Jacek Ryszewski. 

Jak zwykle, na początku tygodniowego kursu, ilość materiału zaplanowana do przerobienia nieco przytłacza. Ale doświadczenie i dobrze skonstruowany program szkoleniowy pozwalają ogarnąć wszystkie tematy jeden po drugim. 

 

 

 
 
 
 

Z dnia na dzień pogoda poprawiała się i z początkowych 5 stopni Celsjusza zrobiło się kilkanaście. Ogrzewanie Webasto, dwie dmuchawy elektryczne oraz - odkrycie sezonu !!! - osuszacz powietrza sprawdzają się o tej porze roku znakomicie. Wczesna wiosna ma jeszcze inne zalety - całkowicie puste mariny! To przy kursie manewrowania jachtem doskonała sprawa. W Sopocie i w Gdyni "Pan Kubryk" był jedynym jachtem. Widok nieoceniony! Zresztą jak widać, nie tylko w marinach zupełne pustki. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Niestety w połowie kursu dotarła do nas informacja o zawieszeniu przeprowadzania egzaminów na patenty żeglarskie. To spore utrudnienie i rozczarowanie, ale wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę w jakiej rzeczywistości obecnie żyjemy. Wiedza i umiejętności po naszym kursie zostają na długo - zatem egzamin w kwietniu czy maju nie będzie problemem. A ten czas można będzie wykorzystać do wyszlifowania teorii na błysk! :)

W związku z nasilającą się trzecią falą zachorowań na Covid postanowiliśmy również obligatoryjnie badać całą załogę przed wejściem na pokład. W sobotę na każdego uczestnika (i instruktora) czeka test antygenowy, który w 10 minut z bardzo dużą dokładnością potwierdza, że badana osoba nie przechodzi aktualnie infekcji. Dziwne to czasy - ale zaproponowane rozwiązanie z testami uczestnicy przyjęli wręcz entuzjastycznie. Ważne, aby w trakcie kursu czy rejsu można było skupić się na przyjemności żeglowania, a nie obawiać się o zdrowie. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Po tygodniu manewrów, zadań nawigacyjnych, nauki przepisów i całej masy pozostałego materiału możemy śmiało powiedzieć, że każdy z czterech uczestników gładko zda egzamin na patent. Miejmy nadzieję, że epidemia wkrótce ustąpi i będziemy wszyscy mogli szczęśliwie wrócić do zwykłego trybu pracy. 

Tymczasem - dziękujemy za wspólny kurs i do zobaczenia na morzu! 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Zdjęcia: Jacek Ryszewski i Marcin Chołuj

Podobne wpisy

Zobacz wszystkie »

Kubryk - Perłą Przedsiębiorczości

Prowadzenie firmy żeglarskiej na Mazowszu nie jest pomysłem najbardziej oczywistym. Tym bardziej cieszy nas wyróżnienie jakie mieliśmy przyjemność odebrać.