Blog

Rejsy


Zatoka Neapolitańska - czyli co, gdzie i jak.

07.03.22, 12:00

Zatoka Neapolitanka to świetny akwen na tygodniowy lub dłuższy rejs. Piękne miejsca, urokliwe włoskie miasteczka, pyszne jedzenie i imponujący, budzący respekt Wezuwiusz w tle, czego chcieć więcej?

 

Wybór nowego akwenu na czarter jachtu zawsze budzi pewne obawy i wątpliwości. Wiadomo, że najlepiej czujemy się w miejscach, które już znamy. 
Pragnienie odkrywania jest w człowieku jednak duże i nowe lądy kuszą  żeglarzy od zarania dziejów. 
Poniżej przedstawimy propozycję tras zawierającą cenne wskazówki, które pomogą zaplanować rejs we Włoszech, tak aby było miło i przyjemnie.

 

Jak dostać się z lotniska na jacht?

Rejs zaczynamy w marinie Marina di Stabia w Castellamare di Stabia, położonej 30 km od lotniska w Neapolu.
Z lotniska do mariny najlepiej dojechać umówionym wcześniej transferem. My korzystamy z firmy Get Transfer, gdzie na konkretną godzinę zamawiamy odpowiedniej wielkości samochód z kierowcą. Ten czeka na nas na lotnisku z karteczką, z naszym nazwiskiem. Plusem takiego rozwiązania jest to, że dojeżdżamy pod sam jacht. . Koszt to: ok 60 Euro za 8 osób.

Castellamare do stabia

 marina castellamare  di stabia

Zaprowiantowanie na rejs

Zaprowiantowanie na rejs można zrobić na dwa sposoby, zamówić online np. w Carrefour  z dostawą na jacht lub wybrać się do Lidla (Via Napoli, 139, 80053 Castellammare di Stabia), który znajduje się 15 minut spacerem od mariny, a na powrót zamówić  taksówkę, która dowiezie wszystko pod jacht, łącznie z nami. Telefon do kierowcy, którego polecamy: +393663521232.

 

Gdzie smacznie zjeść w okolicy mariny?

W Marinie, są dwie restauracje. Yacht Club Marina di Stabia, wysoko oceniana i dość kosztowna. Dla swoich klientów oferuje możliwość korzystania z dużego basenu, co przy panujących w sezonie temperaturach, jest kuszącą wizją.
Drugim miejscem jest Captain's Corner, jest tam mniej elegancko, bardziej włosko, pizza jest doskonała. W miasteczku, niedaleko Lidla jest też świetna Osteria Bernadette, gdzie zjedliśmy najlepsze tiramisu. Pasty i pizza też były doskonałe, a atmosfera iście włoska.

Pizza

  

Pompeje – zwiedzanie


Bilety warto kupić z wyprzedzeniem online, co uchroni nas przed staniem w długich kolejkach.
Polecamy też Małgorzatę Sobolewską, polską przewodniczkę, która oprowadza po Pompejach. Warto wybrać się też na wycieczkę na Wezuwiusza. Nam się nie udało wejść, ale mamy to na swojej liście. Oczywiście, jak większość atrakcji we Włoszech, trzeba zaplanować z wyprzedzeniem. Bilety możecie zarezerwować tutaj

Pompeje

 
 
 

Ważne

W tym rejonie Włoch miejsca w marinach i na kotwicowiskach trzeba rezerwować z wyprzedzeniem, co oznacza, że trasę rejsu warto ustalić i zaplanować wcześniej. Pozwoli to uniknąć stresu i nerwowej atmosfery poszukiwania miejsca na nocleg. My przy rezerwacji marin korzystaliśmy tych stron: www.navily.com lub https://www.marinareservation.com/


PROPOZYCJE TRAS NA TYGODNIOWY REJS

Wariant 1, około 103 Mm

Castellamare di Stabia – Procida – 20 Mm
Procida – Positano – 28 Mm
Positano – Amalfi 8 Mm
Amalfi – Capri – 18 Mm
Capri – Neapol – 16 Mm
Neapol – Castellamare di Stabia 13 Mm

Wariant 2, około 122 Mm

Castellamare di Stabia –Amalfi/Positano – 36/28 Mm
Amalfi – Capri –23 Mm
Capri – Ischia 21 Mm
Ischia – Sorento –23 Mm
Sorento – Procida – 18 Mm
Procida – Castellamare di Stabia 20 Mm

Wariant 3, około 148 Mm

Castellamare di Stabia –Ischia – 27 Mm
Ischia – Ventotene –21 Mm
Ventotene – Procida 28 Mm
Procida – Positano–29 Mm
Positano – Capri  – Neapol 30 Mm
Neapol – Castellamare di Stabia 13 Mm

 
 
 

OPIS TRAS I MARIN


CAPRI

Nazywana jest perłą Zatoki Neapolitańskiej. To gwarne i bardzo popularne wśród turystów miejsce. Nie dzieje się tak bez przyczyny. Capri zachwyca swoim urokiem każdego, kto się tam znajdzie. Wzgórza porośnięte winnicami, gaje cytrynowe, wąskie, bielone wapnem uliczki oraz niezwykle. bujna i pachnąca roślinność. Na Capri mamy do wyboru kilka tras spacerowych, w zależności od tego co chcemy zobaczyć i jakie są możliwości naszych nóg. W większość miejsc dojeżdżają lokalne autobusy. Z Ogrodów Augusta, które same w sobie są warte zobaczenia, (Gardini Augustos) rozciąga się niezwykły widok na dwie słynne skały Capri. Z dolnego miasta do górnego, z którego rozciąga się niezwykły widok na zatokę, kursuje kolejka, podobna do tej, którą możemy wjechać na Gubałówkę.  

Capri

Gdzie cumować na Capri?

Noc spędza tu zazwyczaj na kotwicowisku, które jest darmowe. Warto wczesniej sprawdzić prognozy, kierunek i siłę wiatru, aby uniknąć ewentualnych stresujących sytuacji.
Warto wiedzieć, że kotwicowisko przy Capri nie należy do najspokojniejszych. Motorówki, łódki, łódeczki, wodne taksówki, wszytko to sprawia, że powstaje zafalowanie i zamieszanie, które może być lekko irytujące.

Na Capri jest też marina. Można też spróbować zarezerwować miejsce, jednak z doświadczenia wiemy, że nie jest to łatwe. . Koszt za postój uzależniony jest od daty i wielkości jachtu. W sezonie jest to przykładowo od 160 Euro za 10 metrowy jacht do 275 Euro za jacht 15 metrowy.

Capri można też potraktować jako przystanek na trasie, spędzić na niej kilka godzin i popłynąć np. do Sorrento. Na pewno warto opłynąć Capri dookoła, gwarantuje to niezwykłe widoki i okazję do świetnych zdjęć.

Capri

 

 

POSITANO

Positano to dawna wioska rybacka, której domy wydają się być przyklejone do skał jak kolorowe klocki. Widoki są oszałamiające, a samo miasteczko zachwyca na każdym kroku. Spacer wąskimi uliczkami, kawa w kawiarni z widokiem na morze, włoskość w pigułce. W Positano polecamy restaurację Buca di Bianco, działa od 1916 roku i jest najstarszą restauracją na wybrzeżu Amalfii. Mamy z niej bardzo miłe i pyszne wspomnienia.

Positano


Gdzie cumować w Positano?

W Positano nie ma mariny. Jest kotwicowisko z bojami, miejsca są płatne i trzeba je wcześniej zarezerwować. Tuż przed przybyciem, należy zadzwonić do obsługi, która wskaże nasze miejsce. W cenie postoju jest transport z jachtu do miasteczka i powrót na jacht, o ustalonej wspólnie porze.

Positano

Positano

 
 
 

AMALFI

Wybrzeże Amalfi, to jedno z najpiękniejszych wybrzeży na świecie, i choć całego świata jeszcze nie widzieliśmy, to jesteśmy w stanie w to uwierzyć. Widok miasta położonego na wzgórzu robi ogromne wrażenie. Warto wybrać się na spacer uliczkami miasta, zjeść pyszne lody cytrynowe, napić się aromatycznej kawy i poddać się leniwej włoskiej atmosferze.

Amalfi

 

Gdzie cumować w Amalfi?

Miejsce w marinie Copolla musimy oczywiście zarezerwować. Na 10-15 minut przed wpłynięciem trzeba zadzwonić do mariny. Do jachtu podpływa ponton z dwiema osobami, jedna wsiada do nas na jacht i … przejmuje ster cumując nasz jacht. Sytuacja dość zaskakująca i mało komfortowa dla skippera. Podobnie odbywa się wypłynięcie. W marinie jest prąd, woda i wifi. W środy, tuż obok mariny odbywa się targ. Można tam kupić świeże warzywa, owoce, oliwki, sery. Plaża, którą widać z jachtu, w upalny dzień sprawdza się doskonale. Cena postoju za 53 stopowy jacht w sierpniu to 180 Euro.

 
 
 

CAPO MISENO

Zatoka, w której można zatrzymać się na kąpiel lub na nocny postój. W obydwu przypadkach sprawdza się świetnie. To tu pierwszy raz spotkaliśmy się z mobilną wodną lodziarnią. Idealne miejsce na kąpiel w morzu. Nie wymaga rezerwacji. W weekendy może być tłoczno i gwarno. Włosi uwielbiają spędzać wolny czas na wodzie. Nie przejmują się zbytnio sąsiedztwem innych jachtów. Pływają szybko, blisko w akompaniamencie głośnej muzyki.

Można też spędzić noc w marinie Sud Canteri Marina.
Capo Miseno to niezwykłe miejsce z cudowną dwukilometrową plażą, pięknym jeziorem Miseno i latarnią morską na Capo Miseno. Na uwagę zasługuje Casina Vanvitelliana, królewska rezydencja myśliwska z XVIII wieku, położona malowniczo na jeziorze Fusaro. Dla fanów nurkowania mamy tutaj wyjątkową perełkę - Baia Underwater Park. To doskonale zachowane zatopione miasto z VIII wieku, z rzeźbami i marmurowymi mozaikami. Nienurkujący nie będą w tym przypadku poszkodowani, ruiny można oglądać z łodzi ze szklany dnem.

Miseno

 
 
 
 

PROCIDA

Niewielka Prodicia, położona 12 Mm od Neapolu, jedna z wysp archipelagu Wysp Flegrejskich, razem z Ischią, Nisidą i Vivarą. Miejsce niezwykle piękne, będące scenerią filmów Utalentowany Pan Ripley i Listonosz. Możemy spędzić czas na plaży, zjeść coś pysznie włoskiego lub wybrać się na punkt widokowy Punta dei Monaci, z którego rozciąga się fenomenalny widok na wyspę.

PROCIDA

Gdzie cumować na wyspie Procida?

Do wyboru mamy trzy mariny, każdą wcześniej trzeba zarezerwować. Jeżeli lubicie miejski gwar i nocne życie, lepszym wyborem będzie: Marina di Procida znajdująca się na północnym krańcu wyspy  Ceny w zależności od terminu i wielkości jachtu od 120 Euro w górę. Polecamy restaurację La Locanda del Postino przy jednym z bardziej malowniczych miejsc na wyspie jakim jest Marina di Corricella. Doskonała włoska kuchnia i niezapomniana atmosfera.

Procida


Jeżeli wolicie spokój, polecamy małe i ciche mariny, z dala od zgiełku miasta. Procida Yachting Club  i Marina Chiaiolella . Mariny te znajdują się w dawnym kraterze wulkanu, tuż obok rezerwatu przyrody na wyspie Vivara, połączonego z Procidą długim mostem, do którego można wejść jedynie z przewodnikiem, wcześniej zarezerwowanym na stronie rezerwatu.  W miasteczku jest kilka restauracji, my jedliśmy w A Chiaiuledd i polecamy, malutki sklep spożywczy (Via Giovanni da Procida, 106/110, 80079 Procida) i obłędna piaszczysta plaża z długim płytkim zejściem do wody. Do centrum miasta kursują miejskie autobusy, podróż trwa około 15 minut. Bilety kupujemy u kierowcy. Koszt mariny to 10 Euro za metr jachtu. W cenie są muringi, prąd, woda i sanitariaty. 

Procida mapa mariny

Procida Yacht Club

Plaża w Procida

 

ISCHIA

Wyspa pochodzenia wulkanicznego o powierzchni 8 m2. Miasteczko Casamicciola Terme, położone u podnóża zielonej góry Epomeo o wysokości 787 m n.p.m. wygląda nieco sennie, gdy wpływamy do niego tuż przed zachodem słońca. Wąskie uliczki, kolorowe kamienice, rośliny w doniczkach, sprawiające, że czujemy się tam jak w domu. Pyszne jedzenie w restauracji Ristorante Zelusso, gdzie byliśmy jedynymi obcokrajowcami i lokalne dzieciaki, które szybko złapały wspólny język z naszymi i utrzymują kontakt do dziś.

Ischia, casamiciolla terme

casamiciolla terme

Podczas wizyty na wyspie możecie odwiedzić Zamek Aragoński - Castello Aragones lub wybrać się do jednego z najpiękniejszych włoskich ogrodów Giardini La Mortella. Można też skorzystać z jednego z termalnych kąpielisk, z których wyspa znana była już w starożytności.

Castello Aragones


Gdzie cumować w na Ischia? 
Koszt postoju w Marina di Casamiciolla  to 200 Euro za 53 stopowy jacht. W marinie są muringi, woda, prąd, sanitariaty i wifi. Obsługa wskazuje miejsce do cumowania i asystuje. Niedaleko mariny jest piaszczysta plaża.

marina di casamiciolla

 

NEAPOL 


Gdzie cumować w Neapolu?

Cumujemy w Porticciolo di Santa Lucia, gdzie poszczególne pomosty należą do różnych właścicieli. Oczywiście konieczna jest wcześniejsza rezerwacja i kontakt z obsługą mariny w celu wskazania miejsce, gdzie mamy zacumować. Z pomostów położonych położonych najdalej od miasta, kursuje łódka, którą zamawia się telefonicznie. Wliczone w cenę mariny.

marina Neapol

Marina położona jest tuż przy Castel dell’Ovo, zwanego też Zamkiem Jajecznym znajduje on się na malutkiej wysepce Megaride, w pobliżu dzielnicy Santa Lucia. Zamek został zbudowany w XII wieku. Jego zwiedzanie jest darmowe. Z murów budowli rozciąga się piękny widok na okolicę.
W Neapolu polecamy restaurację Zi Teressa, z widokiem na marinę i wyżej wspomniany zamek. Jedno z lepszych miejsc w jakich jedliśmy we Włoszech.

wezywiusz

 
 
 

SORRENTO

Jednym z najbardziej znanych symboli regionu są owalne cytryny, których odmiana jest chroniona certyfikatem IGP (Indicazione geografica protetta).  Występują tylko na Półwyspie Sorrentyńskim. Sorrentyńskie cytryny charakteryzuje duży, wręcz ogromny jak na ten owoc, rozmiar i soczysty miąższ z niewielką zawartością pestek. Z owoców wytwarzany jest likier limoncello, który najlepiej smakuje po mocnym schłodzeniu. Występuje w dwóch wersjach: tradycyjnej oraz gęstszej i słodszej o nazwie Crema di Limoncello. Warto zakupić lokalny trunek, jego smak jest doskonały i po powrocie z rejsu swoim smakiem przywołuje wspomnienia. Popularnym deserem, którego trzeba spróbować, jest Delizie al Limone, czyli biszkoptowe ciasto wypełnione kremem cytrynowym, pokryte warstwą cytrynowego lukru. Daniem, które znajdziecie w każdej restauracji odwiedzonej w obrębie Zatoki Neapolitańskiej i które warto zamówić, to gnocchi alla sorrentina. Prosta i niezwykle aromantyczna potrawa składająca się z klusek gnocchi, sosu pomidorowego, bazylii, mozzarelli i parmezanu.
Koniecznie spróbujcie też lodów cytrynowych. Zarówno w Sorrento, jak i w Amalfii czy Positano.

cytryny

Gdzie cumować w Sorrento?
W Sorrento znalezienie miejsca do zacumowania graniczy z cudem, ale czasem się udaje. Kilka miejsc postojowych jest w Marina Piccola, gdzie dostępny jest prąd, woda Marina zapewnia asystę w cumowaniu. Koszt postoju w sezonie waha się od 100 do 150 Euro za dobę.  Oczywiście pozostaje też kotwicowisko, które jednak z uwagi na duży ruch mniejszych motorowych jednostek, porównywane jest do tego z Capri.

Sorrento

 
 
 

SALERNO 

Niezwykłe miasteczko, często pomijane przez odwiedzających, którzy wybierają bardziej popularne miejsca regionu. Dlatego w Salerno nie przytłoczy Was natłok turystów, co jest dużym plusem. To pełne uroku i wołoskiego aromatu miejsce, gdzie spacerując po wąskich uliczkach, możecie zatrzymać się na intensywne espresso lub zjeść pyszny chleb z lokalną oliwą. To w Salerno została założona jedna z najstarszych szkół w Europie, znajduje się też tu piętrowy ogród botaniczny Giardino della Minerva, którego zapach jest oszałamiający. Bilet wstępu kosztuje 3 Euro.

Salerno

Gdzie cumować w Salerno?

W mieście są dwie mariny Pontili Ventura, oferuje prąd, wodę, sanitariaty, możliwość zatankowania jachtu oraz wifi oraz Nautica Salerno Mare, mająca te same udogodnienia. Oczywiście miejsce w marinie trzeba wcześniej zarezerwować.

VENTOTENE

Ventotene to pozostałość po starożytnym wulkanie. Ma długość 3 kilometrów i szerokość 800m. Cała wyspa jest rezerwatem przyrody, a wokół niej, ze względu na wyjątkowe bogactwo podwodnego życia, rozciąga się rezerwat morski. Na wyspie znajduje się też obserwatorium ptaków, które podczas migracji odwiedzają ją bardzo licznie. Oczywiście nie zabraknie tutaj restauracji z pysznym włoskim jedzeniem i plaży, na której będziemy mogli powylegiwać się na pisaku.

Ventotene


Gdzie cumować w Ventotene?

Na północno wschodnim krańcu wyspy znajduje się marina Pontile Marina di Ventotene, rezerwacji miejsca można dokonać tylko telefonicznie i wymaga dużej cierpliwości. +39 348 252 5982

 
 
 

Gdzie i  kiedy najlepiej wyczarterować jacht?

Z włoskimi armatorami współpracujemy od wielu lat. Wiemy skąd najlepiej i najbezpieczniej czarterować jacht. Napisz do nas lub skorzystaj z wyszukiwarki jachtów, a my pomożemy Ci wybrać idealny jacht na idealne włoskie wakacje oraz podpowiemy kiedy po tym akwenie żegluje się najlepiej. Przed i w trakcie czarteru jesteśmy do pełnej dyspozycji 7/24h. Chętnie podzielimy się z Tobą swoją wiedzą i doświadczeniem. 

jacht we Włoszech

 

 

Podobne wpisy

Zobacz wszystkie »

Wiosenny Bałtyk - czyli tym, jak na rejsie było.

Rano w poniedziałek postawiliśmy żagle i popłynęliśmy na Olandię. Czekało nas ok. 30 godzin rejsu, a więc nocne wachty, dużo falowania, sprawdzian odwagi i odporności na morską chorobę. Pogoda była piękna i nic nie potwierdzało nieprzychylnej prognozy.